تبلیغات
هر عکسی بخوای اینجا هست - نیكی كریمی در نشست خبری نمایشگاه عكس انفرادی‌اش

نیکی کریکی

نیکی کریکی

 

 در آستانه گشایش نمایشگاه عكس انفرادی نیكی كریمی در گالری گلستان، شب گذشته نشستی با حضور وی و لیلی گلستان در دفتر نیكی كریمی برگزار شد.


كریمی درباره این نمایشگاه اظهار داشت: از زمان برگزاری اكسپو در سال گذشته كه در موسسه صبا برپا شد، به فكر جمع‌آوری عكس‌هایم و برگزاری نمایشگاه بودم و اولین جایی كه برای نمایش آثار به نظرم رسید، به دلیل شناختم از گذشته و خوشنامی آن، گالری گلستان بود.


وی درباره پیشینه و سابقه خود در حوزه عكاسی اظهار داشت: 15 سال است كه عكاسی می‌كنم و از موضوعات بسیاری چون پرتره عكس گرفته‌ام، اما همیشه به طبیعت علاقه‌مند بوده‌ام و دوست داشته‌ام كه روی آن كار كنم.


این هنرمند سینما ادامه داد: عكس‌های ارایه شده در این نمایشگاه طی 15 سال گذشته و همگی در ایران ثبت شده‌اند.
كریمی درباره علاقه خود به عكاسی نیز اظهار داشت: من هر سفری كه می‌روم، عكاسی می‌كنم و مثلا عكس‌هایی كه در اكسپو به نمایش درآمدند در سوئد گرفته شده بودند.
وی در پاسخ به سئوالی درباره انتخاب طبیعت به عنوان اولین موضوع نمایشگاه انفرادی گفت: من عكاسی را از عكاسی از طبیعت شروع كردم و این ژانر از عكاسی را دوست دارم، چرا كه معتقدم بیننده در لذت عكاس از یك منظره و چشم‌انداز سهیم می‌شود.


كریمی در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره انتقاد بعضی از عكاسان و هنرمندان نسبت به فروش عكس‌های بازیگران عكاس با رقم‌های بالا گفت:گفته‌های دیگران زیاد برایم مهم نبوده است؛ مگر اینكه آن فرد، صاحب‌نظر و كارشناس باشد، اما درباره انتقادهای اینچنین فكر می‌كنم نقدها تخصصی نیستند و بیشتر شخصی هستند.
در ادامه این نشست، لیلی گلستان مدیر نگارخانه گلستان نیز گفت: من معتقدم هیچ هنری در انحصار گروه خاصی نیست و حركت عكاسان و انتقاد تعدادی از آنها به حضور بازیگران در عرصه عكاسی یك نوع انحصار‌طلبی است.
وی ادامه داد: چنین عملی مثل این است كه من بگویم چون مترجم هستم، نباید بقیه این كار را انجام بدهند، اما وقتی بازیگری می‌آید و كار ترجمه انجام می‌دهد، ما باید خیلی خوشحال بشویم كه یك آدم معروف این كار را كرده است. به نظر من این انحصارطلبی درست نیست و می‌توان گفت از فرهنگ پایین نشأت می‌گیرد و باید كم كم عكاسان حضور دیگر هنرمندان را قبول كنند.
گلستان همچنین نسبت به استقبال مردم از نمایشگاه بازیگران عكاس گفت: معمولاً هنگامی كه بازیگرها نمایشگاه عكس می‌گذارند، برای مردم خیلی جذاب است و برای مثال، طی 20 روزی كه ما تنها یك اعلان كوچك از برگزاری این نمایشگاه در روزنامه داده‌ایم، روزانه حدود ده‌ها تماس با گالری برای اطلاع از تاریخ افتتاح آن برقرار می شود.
وی افزود: با برگزاری این نمایشگاه‌ها عامه مردم و سینما رو به تماشا كردن عكاسی و اثر هنری جذب می‌آورند و این بسیار خوب است.
گلستان در ادامه در پاسخ به سئوالی نسبت به انتخاب آثار گفت: پیش از خانم كریمی خیلی‌های دیگر از هنرمندان عرصه تئاتر، سینما و ... برای برپایی نمایشگاه به گالری گلستان آمدند، اما من اصلا به اسم افراد كاری ندارم و در این گالری پارتی‌بازی معنی ندارد.
وی ادامه داد: به نظر من عكس‌های نیكی كریمی دارای تركیب‌بندی خیلی خوبی هستند و خاكستری‌ها در همه جا خوب پخش شده‌اند. او قاب را خیلی خوب می‌شناسد و كارش را بلد است.
گلستان همچنین در پاسخ به این سئوال كه مبنای قیمت‌گذاری عكس‌ها براساس فرد بوده است یا خود اثر گفت: مبنای قیمت گذاری آثار بر اساس اولین نمایشگاه انفرادی یك عكاس هنرمند بوده است و نه صرفا به خاطر نام نیكی كریمی.
وی ادامه داد: امضا خیلی مهم است. من شخصاً با قیمت بالای كار موافق نیستم، اما امضای كار مهم است و می‌توانم بگویم با توجه به این موضوع قیمت آثار ارایه شده در این نمایشگاه، همگی زیر یك میلیون تومان هستند.
در ادامه این نشست نیز نیكی كریمی درباره حضور خود در دنیای عكاسی اظهار داشت: همه هنرها به هم مربوط هستند و وارد شدن به حیطه هنرهای دیگر را دخالت و دست‌درازی نمی‌دانم. عكاسی جزو سینما است و با توجه به اینكه سینما هنر هفتم است، هركسی می‌تواند با دیدی متفاوت در بخشی كه علاقه و استعدادش را دارد، فعالیت كند. مثلاً چه اشكالی دارد من خیاطی بلد باشم و یا اینكه داور یك جایزه ادبی والس باشم؟
وی درباره انتقادات منتشر شده نسبت به حضورش در هیئت داوران این جایزه ادبی گفت: من از كودكی كتاب خواندم و در سینما فعالیت داشتم. فیلمنامه دو فیلمم را خودم نوشتم و به نظر من این انتقادات از كوته فكری و عدم شناخت می‌آید.
نمایشگاه انفرادی عكس نیكی كریمی، جمعه 8 آبان در گالری گلستان با نمایش 30 قطعه عكس سیاه و سفید (سه قطعه یك در یك و نیم متر) با موضوع طبیعت شامل عكس‌هایی از مناظر ایران در 15 سال گذشته گشایش می‌یابد. این نمایشگاه تا پنج شنبه 14 آبان در این گالری واقع در خیابان دولت خیابان شهید كماسایی ادامه خواهد داشت