تبلیغات
هر عکسی بخوای اینجا هست - روش هایی برای از بین بردن موهای زائد صورت
شنبه 16 آبان 1388

روش هایی برای از بین بردن موهای زائد صورت

   نوشته شده توسط: محمد محمدی    نوع مطلب :مدل مو و لباس ،

   در برخی خانم ها موهای صورت بیش از حدِ طبیعی است و از نظر زیبایی مشكل آفرین می باشند. افزایش غیرطبیعی موی صورت می تواند به علل گوناگونی باشد، از جمله می توان به بیماری های غدد داخلی، كیست تخمدان و مصرف بعضی داروها اشاره نمود.
در زمان حاملگی موهای ظریفی در پشت لب بالا، چانه و گونه ها رشد می كند كه چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می روند.
بنابراین وجود آنها در زمان حاملگی نباید موجب نگرانی شود. در هنگام یائسگی نیز در برخی خانم ها موهای صورت زیاد می شوند كه برای درمان آنها باید با پزشك متخصص زنان مشورت كرد تا در صورت لزوم قرص های استروژنی تجویز نماید.
برای از بین بردن موهای اضافی صورت روش های مختلفی وجود دارد: بی رنگ كننده ها، كـِرِم های موبر، سوزاندن، تراشیدن، بند انداختن، استفاده از موم ، اشعه ایكس، استفاده از موچین.
1- رفع علت : اگر افزایش موی صورت به عللی باشد كه قبلاً گفتیم ، باید علت آن برطرف شود. مثلاً اگر به علت آسیب تخمدان یا بیماری غدد داخلی موهای صورت افزایش یابند، باید با مراجعه به پزشك و درمان ناراحتی ، علت این افزایش را ریشه كن كرد. به این ترتیب موهای زائد صورت نیز برطرف می گردند.
اگر رشد اضافی موهای صورت به دلیل مصرف بعضی داروها باشد، باید مصرف آن دارو را با صلاحدید پزشك مربوطه متوقف نمود.
2 - بی رنگ كننده ها : بی رنگ كردن یا دكلره كردن، ساده ترین راه درمان موهای اضافی است. برای این منظور می توانید از كِرم های مخصوص كه با پودرهای ویژه ای مخلوط می شوند و یا از آب اكسیژنه استفاده كنید. پوست را با آب و صابون به خوبی بشویید تا چربی آن پاك شود ، سپس بی رنگ كننده را روی آن قرار دهید و بعد از چند دقیقه با آب بشویید. لازم به ذكر است كه بی رنگ كردن ، بیشتر برای موهای ظریف و كرك ها مناسب است.
3- تراشیدن : این روش سریع ، ساده و بدون درد است. بسیاری از خانم ها از این روش برای پاها و زیر بغل استفاده می كنند. این روش برای صورت نیز كاربرد دارد ولی خانم ها ترجیح می دهند این راه را برای صورت به كار نگیرند ، زیرا در آنها تداعی مردانه بودن می كند.
توجه: تصور اضافه شدن رشد موها و ضخیم شدن آنها به دنبال تراشیدن امری واهی و بی اساس است؛ قسمت بالایی مو كه از سطح پوست بیرون آمده است هیچگونه ماده ی زنده ای ندارد و تنها از ماده كراتین ماده ساخته شده است و به همین علت بریدن یا تراشیدن نمی تواند سبب زبرتر ، ضخیم تر یا تیره تر شدن آن شود. این اشتباه شاید ناشی از آن باشد كه موهای كوتاه بعد از تراشیدن حالت سیخ سیخ دارد ، تا حدودی نسبت به طول خود ضخیم بوده و انتهای آن بریده است. با طویل تر شدن این موها حالت تیغ مانند آن از بین می رود.
4 - موم، موچین و بند انداختن : این ها در گروه روش هایی هستند كه مو را از ریشه در می آورند. كندن مداوم می تواند به ریشه ی مو آسیب هایی وارد سازد اما در اكثر موارد این كار هیچ تأثیر سویی بر ریشه مو ندارد . این مسئله در مورد ابروها صادق نیست و از بین بردن ابروها به هر شكل بخصوص با این روش ها می تواند با رشد بسیار دیر هنگام یا حتی عدم رشد دوباره ابروها همراه باشد. بنابراین باید از كندن غیرضروری و نامناسب ابروها اجتناب شود.
5 - كرم های موبر: این كرم ها را معمولاً باید به مدت ده دقیقه بر روی موضع قرار داد و سپس موها را مالش داد و بعد از آن شست. به این ترتیب موهای اضافی از بین می روند. اما اگر پوست شما حساس باشد و در اثر مصرف این كرم ها دچار سرخی و التهاب یا خارش شود، نباید از آنها استفاده كنید.
6 - سوزاندن یا الكترولیز : در این روش ریشه مو را به وسیله جریان ضعیف الكتریسیته می سوزانند. اگر تعداد موهای زائد صورت اندك و پراكنده باشد، بهترین راه درمان آن، سوزاندن است. این عمل باید توسط فردی مجرب انجام شود تا ریشه مو كاملاً سوزانده شود و از رشد مجدد آن جلوگیری به عمل آید. ممكن است برای سوزاندن تمام این موهای زائد نیاز به چند جلسه مراجعه باشد. روش كار به این شكل است كه سوزن مخصوصی درون فولیكول مو قرار می گیرد و تا ریشه مو پایین می رود . سپس با برقراری جریان الكتریسیته ( كه ممكن است مستقیم یا متناوب باشد ) ریشه مو سوزانده می شود و برای همیشه از بین می رود.